7 SPOSOBÓW NA SZYBKĄ I SKUTECZNĄ NAUKĘ SŁÓWEK PO ANGIELSKU
Czy kiedykolwiek zapamiętałeś słówko po angielsku w sekundę i zapomniałeś go już następnego dnia?
Albo znasz dane słówko zapamiętane lata temu, a chciałbyś mieć ich więcej w swej pamięci też na tak bardzo długo?
A może zastanawiasz się jak uczyć się angielskich słówek lub jak szybko zapamiętać słówka?
Oto 7 sprawdzonych sposobów na przyspieszenie i przedłużenie skuteczności w zapamiętywaniu słówek po angielsku:
- Moc skojarzeń – możesz się zdziwi jak wiele słówek znasz z filmów, piosenek, powiedzeń znanych ludzi, z pracy, z wakacji, itd.
- Wyostrz swoje zmysły, najlepiej wszystkie jednocześnie, np. ucząc się słówka „tomato” (pomidor), aktywuj swój:
- Wzrok – zobacz prawdziwego pomidora lub jego obrazek, jeśli nie masz pod ręką ani jednego ani drugiego, użyj wyobraźni lub narysuj go po swojemu
- Słuch – usłysz wymowę, powiedz to słówko na głos – wtedy usłyszysz też siebie, jakie dźwięki najczęściej są związane z tym słówkiem
- Smak – posmakuj, wyobraź sobie jak to smakuje: gorzko, słodko, kwaśno, soczyście, itp. …
- Węch – powąchaj jak to pachnie
- Dotyk – dotknij opuszkami palców, czy jest to miękkie czy twarde, szorstkie czy gładkie, duże czy małe, itd.
- Wprowadź ruch i zabawę
Dobry humor to podstawa przyjemnej nauki, zwłaszcza w formie gier i zabaw, np. kalambury, gry planszowe, itp.
- Powtórz
Czy nauczyłeś się czegokolwiek już za pierwszym razem? Raczej nie, prawda? Zanim zacząłeś chodzić, to upadłeś kilka razy, ale powtarzałeś tą czynność aż do skutku i dlatego teraz umiesz chodzić.
- Użyj historii
Nie znasz prawdziwej historii, wymyśl ją! Gdy tylko zaczniesz ją tworzyć używając nowo poznane słówka, sam siebie zaskoczysz jaki jesteś kreatywny. I co najważniejsze – pobudzisz EMOCJE!!! To właśnie dzięki emocjom zapamiętujemy informacje i wydarzenia na wiele lat. Jeśli miałeś wypadek lub straciłeś kogoś bliskiego albo osiągnąłeś wspaniały sukces, to doskonale zapewne pamiętasz te momenty. Dlaczego? Bo wtedy towarzyszyły Ci bardzo silne emocje.
- Powiedz na głos
Nie będziesz rozmawiać swobodnie po angielsku jeśli nie zaczniesz mówić na głos. Na początku pojedyncze słówka, potem proste zdania i w końcu powiesz wszystko to co chcesz powiedzieć i tak jak chcesz to powiedzieć.
- Użyj w praktyce
Wiele osób zna mnóstwo słówek i czasów gramatycznych w teorii, a nie potrafią ich wykorzystać w realnej komunikacji, ciągle się zastanawiając czy używają właściwego czasu i końcówki, czy mają poprawną wymowę albo nie są w stanie przypomnieć sobie danego słówka w rozmowie. Tylko mała grupa ludzi potrafi używać tego co już wie w realnej komunikacji. Gdy uczysz się nowego słówka, szukaj jak najwięcej możliwości i sytuacji, aby go użyć w praktyce, np. w rozmowie ze znajomymi, w korespondencji mailowej, itp. Nawet jak to zabrzmi zabawnie, to w ten sposób ułatwiasz sobie ich zapamiętywanie, bo to jest również dobra metoda nauki języka angielskiego.